Каталог статей


Міжнародна асоціація жіночих музеїв: хранительки жіночої історії

Міжнародна асоціація жіночих музеїв: хранительки жіночої історії

24 липня 2016 09:55 |



У світі існує безліч різноманітних музеївісторичні, літературні, художні, краєзнавці, музеї техніки, природи, людини, здоров’я, хлібу і, навіть, ковбаси та унітазів.

 Серед всього цього розмаїття останнім часом все більше стають видимими жіночі музеї, які сьогодні  є майже єдиними свого роду центрами збору та збереження інформації щодо жіночої історії. Завдяки діяльності цих музеїв відновлюються забуті й пишуться нові сторінки цієї історії. Жіночі музеї, яких у світі понад 50, активно просувають у суспільство й втілюють на практиці ідеї гендерної рівності. Своєю діяльністю вони підтримують жіночі дослідницькі та художні проекти, сприяють формуванню гендерної культури суспільства й виховують гендерну чутливість - здатність бачити прояви дискримінації за ознакою статі.

Жіночі музеї активно працюють в Австралії, Австрії, Албанії, Аргентині, Бельгії, Бразилії, В'єтнамі, Ірані, Іспанії, Італії, Кореї, Мексиці, Нідерландах, Німеччині, Норвегії,  Польщі, Сенегалі, Судані, США , Франції, Швеції, Швейцарії  та інших країнах світу. В більшості своїй це - музеї, що виникають як ініціативи жінок, які хочуть привернути увагу суспільства до жіночої проблематики, розповісти про жіночі сторінки історії, які й досі залишаються невидимими та невідомими.

Жіночі музеї світу не схожі один на одного. Всі вони різні за статусами у своїх країнах, всі мають різні можливості, у кожного – своє неповторне обличчя. . Навіть функції у цих музеїв різні: одни з них є центрами, в яких жінки демонструють свої художні та дослідницькі проекти. В інших розповідається про сучасних жінок, які активно впливають на процеси, що відбуваються у суспільстві. Треті (як наприклад, музей в Хіттісау, Австрія) присвячують свої експозиції діяльності місцевих жінок. Деякі, такий як центр в Сенегалі, ставлять перед собою задачу дати освіту дівчатам, навчити їх традиційним видам жіночої праці.

Але якими б не були експозиції у цих музеях, усі вони розповідають про життя жінок, їхню творчість, про жіночі проекти та проблеми, які в різних країнах і на різних континентах є майже однаковими. Жіночі музеї є частиною міжнародного жіночого руху. Їх діяльність поки що не дуже відома, навіть у рідних країнах, але з кожним днем вони набувають сили та їх діяльність стає все більш і більш видимою.

У 2008 р. жінки, які працюють у жіночих музеях різних країн зібралися у м. Мерано (Італія) та вирішили об’єднати зусилля. Так було створено Міжнародну мережу жіночих музеїв, яка  у 2012 р. під час 4-го Міжнародного конгресу жіночих музеїв, що проходив в Alice Springs (Австралія) перетворилася у Міжнародну асоціацію жіночих музеїв (IAWM).

Метою її діяльності є встановлення та укріплення зв’язків між жіночими музеями по всьому світу та адвокація їхніх інтересів.

IAWM очолюється  6 членкинями  правління з різних континентів. У цей час (з 2014 р.) головує Mona Holm (Жіночий музей Норвегії). Координує  діяльність мережі  Astrid Schönweger (Жіночий музей Італії, Мерано).

Цілями діяльності IAWM є посилення видимості та просування жіночих музеїв, їхня кооперація та взаємопідтримка, досягнення міжнародного визнання у світі музеїв. А також, підтримка діяльності жіночих та гендерних музеїв на захист прав жінок та просування у суспільстві  ідей гендерної рівності та демократії.

Для досягнення цілей IAWM:

  • налагоджує он-лайн комунікацію, використовуючи інформаційні ресурси iawm.international, соціальні мережі https://www.facebook.com/womeninmuseum/?fref=ts;
  • забезпечує інформаційний супровід власної активності, діяльності різноманітних жіночих музеїв по всьому світу, а також різноманітних напрямів з гендерної тематики;
  • бере участь в організації міжнародних конгресів спільно із приймаючими музеями;
  • забезпечує зв’язок жіночих музеїв для кооперації, взаємодії та спільних проектів на кшталт проекту Європейського Союзу «She Culture» www.she-culture.com;
  • забезпечує пошук можливостей для розширення та укріплення мережі.

 Жіночі музеї дійсно є дуже важливими для освіти жінок, посилення та розширення їхніх можливостей. Вони сприяють навчанню жінок, розкриттю їхнього потенціалу для незалежних дій, а також розробляють інструменти для подолання дискримінації за ознакою статі та сексуальності.

В листопаді 2016 р. представниці жіночих музеїв світу зберуться у Мехіко на 5-й Міжнародний конгрес задля обміну досвідом, кращими практиками та думками щодо подальших конкретний дій у напряму досягнення дійсної гендерної рівності, що визначено міжнародною спільнотою як однієї з 17 глобальних цілей Сталого розвитку. 

Більше інформації: http://iawm.international/


Тетяна Ісаєва, 
директорка Центру гендерної культури та керівниця Музею жіночої та гендерної історії



Джерело: http://prostir.museum/ua/post/37670
Категорія: Ґендерна журналістика | Додав: dvm (25.07.2016)
Переглядів: 946 | Рейтинг: 0.0/0