Каталог статей


Музей жіночої та гендерної історії (Gendermuseum) – єдиний гендерний музей в Україні та Східній Європі

Музей жіночої та гендерної історії (Gendermuseum) – єдиний гендерний музей в Україні та Східній Європі

24 червня 2016 20:28 |



Побудова сучасного демократичного суспільства неможлива без створення рівних можливостей для людей різних статей. Україна, як країна, що обрала демократичний шлях розвитку, взяла на себе низку зобов'язань, в т. ч. щодо досягнення дійсної гендерної рівності. В той же час вона залишається країною патріархальною, в якій існують різноманітні прояви як видимої, так й прихованої гендерної дискримінації, що доказують численні статистичні дані та наявність у суспільній свідомості застарілих стереотипів щодо соціальних ролей жінок та чоловіків.


 Чимало запитань постає, коли йдеться про таку «незручну» тему, як гендер:

  • Що таке гендер та навіщо про нього знати?
  • Що таке гендерні стереотипи та як вони гальмують розвиток особистості?
  • Які вони, гендерні проблеми й чи треба їх вирішувати?
  • Що таке «скляна стеля», і яку роль вона відіграє у житті більшості населення України?
  • Як суспільство дискримінує чоловіків?
  • Які вони, невідомі жіночі сторінки історії, та чи треба їх відновлювати?

Систему гендерної освіти, яка могла би дати відповіді на ці та багату кількість інших запитань, на сьогодні в Україні не сформовано, а процес впровадження ідей гендерної рівності супроводжується певними складнощами, а іноді спротивами як з боку держави, так з боку суспільства.

Для того, щоби зробити гендерну тематику видимою та зрозумілою, унаочнити широкий спектр гендерних проблем, у 2008 р. команда ентузіасток та ентузіастів розпочала створення у Харкові першого в Україні та у Східній Європі Музею жіночої та гендерної історії, Gendermuseum, який й на сьогодні залишається єдиним гендерним музеєм у цьому просторі. 

Зібрати, систематизувати та зберегти експонати, що демонструють процес просування у суспільстві ідей гендерної рівності та  доказують, що гендерні проблеми є проблемами всього суспільства; що, попри всі позитивні зміни у суспільстві, і жінки і чоловіки продовжують потерпати від гендерної дискримінації, що жіночий та гендерний рух в Україні і в світі є не епізодичним явищем, а природним і закономірним процесом, який відбувається продовж не одного сторіччя історії людства – ось таку мету поставила перед собою команда Gendermuseum.

«Історію творимо, пишемо, зберігаємо»  –  цей девіз визначає основні напрямки діяльності музею та його головні завдання:

  • просвітництво, виховання та інформування широких верств населення на засадах гендерної рівності;
  • сприяння реалізації державної політики у сфері забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків;
  • сприяння укріпленню позитивного образу України на міжнародному рівні як країни, що обрала демократичний шлях розвитку, культурних зв’язків між Україною та іншими країнами, консолідації жіночого руху,
  • привернення уваги до жіночої та гендерної проблематики журналістів та широких кіл громадськості.

До  розвитку музею в різні періоди долучалися Український жіночий фонд, Глобальний фонд для жінок, Програма рівних можливостей та прав жінок в Україні ЄС-ПРООН, проект «Права жінок та дітей в Україні», Харківська обласна державна адміністрація, численні національні та міжнародні громадські організації та ініціативи гендерного напряму, Жіночий клуб Chirkolo de la Roso (Мілан, Італія), Міжнародна асоціація жіночих музеїв світу (IAWM), Kvinnofolkhogskolan (Шведська народна жіноча школа, Гетеборг, Швеція), Фундація «Добра воля» (Краків, Польща), феміністична спільнота Іспанії.  Всі вони у різний спосіб надавали, а деякі продовжують надавати українському музею підтримку: інформаційну, фінансову, методичну, організаційну.

В структурі музею 12 експозицій, що висвітлюють різні аспекти гендерної проблематики, а його колекція нараховує більш ніж 3000 експонатів, що передані з різних міст України та з різних країн світу: Аргентини, Австрії, Австралії, Італії, США, Бельгії, Швеції, Польщі, Грузії, Литви, В’єтнаму, Німеччини тощо. Це: документи, книжки та підручники, дитячі іграшки та малюнки, відеоматеріали, сувеніри, унікальні, невідомі та маловідомі фотографії, реальні речі побуту, одежа та предмети праці жінок різних часів, арт-проекти, що унаочнюють різні аспекти з гендерної тематики. Колекція музею постійно поповнюється експонатами, що передаються до колекції її відвідувачами та відвідувачками як з України, так з інших країн.

З 2009 р. активно працює портал Gendermuseum www.gender.at.ua, який за роки існування перетворився на потужний інформаційний ресурс з гендерної проблематики, а з 2010 р. запрацювала віртуальна версія www.gendermuseum.com, завдяки якій  експозиції  музею можуть відвідати не тільки жителі та жительки Харкова, але й всі, кому цікава гендерна проблематика. Віртуальний музей зроблено за допомогою флеш-технологій, що дозволяє використовувати віртуальну версію під час інформаційно-просвітницьких та виховних заходів навіть без доступу до Інтернету. Реальні та віртуальні експозиції містять потужну базу статистичної інформації та історичних даних, фото та відеоматеріалів.

На волонтерських засадах частину експозицій віртуального музею перекладено англійською мовою.

Щомісяця реальні експозиції музею відвідують від 70 до 100 осіб. Це – студентська та учнівська молодь, викладацтво вищої та середньої школи, представники та представниці громадських організацій, ЗМІ, держслужби, особи «третього» віку, національні та міжнародні експерти та експертки, дослідники та дослідниці з гендерної тематики та жіночої історії, гості Харкова, які дізналися про музей від тих, хто вже побував у музеї.

З моменту створення музей веде активну інформаційно-просвітницьку та культурну діяльність серед широких кіл громадськості, організуючі заходи на регіональному, національному та міжнародному рівнях: екскурсії, презентації, круглі столи, конференції, тренінги та семінари, також проводить науково-дослідницьку  роботу, яка складається з проведення досліджень та збору інформації з різних тем, в т. ч. відтворення невидимих та невідомих сторінок жіночої історії. В арсеналі музею арт-проекти «Жіночі сторінки історії України», «Жіноче обличчя історії України», «Жіноче- нежіноче обличчя війни».

У 2011 р. музей бере участь в унікальному дослідницькому та просвітницькому проекті, що ініційовано Програмою рівних можливостей та прав жінок в Україні до 100-річчя Міжнародного дня прав жінок 8 Березня – «Міжнародний жіночий день: і100рія у фотографіях», до якого було зібрано 100 фотографій, що розповідають про ці невідомі сторінки історії та унаочнюють роль жінок в історичних подіях протягом 100 років (від 1911 до 2011 р.). Саме завдяки Gendermuseum цей проект збережено та він продовжує працювати.

З серпня 2013 р. експозиції музею розміщені у стаціонарному приміщенні, що дало можливість вивести на новий рівень не тільки сам музей, але й надати новий поштовх і його роботі. Завдяки акції Українського жіночого фонду «Жінки підтримують жінок» було зібрано кошти на ремонт приміщення, на площі якого розташувалися інтерактивні експозиції, бібліотека, арт-проекти, а також були облаштовані тематичні експозиції, одну з яких присвячено темі «Жінка та війна». Загалом в робочому просторі музею виставлено понад 1500 експонатів.

Основними формами роботи Gendermuseum є лекції, індивідуальні та групові консультації, загальні та тематичні екскурсії.

Особливістю екскурсії до Gendermuseum є її міждисциплінарність та інтерактивність. Під час екскурсії відвідувачі та відвідувачки мають можливість:

  • відчути на собі як відбуваються у суспільстві процеси гендерного конструювання та маніпуляцій;
  • ознайомитися з міжнародним та українським законодавством у сфері забезпечення рівних прав та можливостей жінок та чоловіків та гендерною термінологією;
  • узнати про життя жінок у різні історичні часи;
  • зануритися у відтворені умови життя в окупаційному Харкові;
  • взяти участь у дискусіях та інтерактивних вправах;
  • помацати та сфотографуватися з будь-яким експонатом;
  • отримати інформацію щодо гендерних перетворень у світі;
  • ознайомитися із діяльністю міжнародних жіночих та феміністичних ініціатив та Міжнародної асоціації жіночих музеїв.

Чоловікам пропонується провести екскурсію у жіночому взутті на високих підборах та відчути себе так, як відчувають себе у сучасному світі жінки. «Ніколи не думав про це…Тепер буду по іншому дивитися на гендерні проблеми», - такі відгуки залишають ті з чоловіків, які провели двогодинну екскурсію на підборах.

Gendermusem працює і як методичний центр.  Методична робота включає: розробку нових експозицій з різних тем, навчальних програм різних заходів з гендерної тематики, проведення консультацій, складання роздаткових друкованих матеріалів, створення та аудіо матеріалів, розробку методичних матеріалів та інтерактивних завдань з гендерної тематики; підготовку екскурсоводів-волонтерів, здійснення інформаційно-методичного супроводу з написання наукових студентських та учнівських робіт з гендерної тематики,  розробку та впровадження в навчальний процес прогресивних методологічних й методичних підходів і новітніх інформаційних технологій, поширення кращих практик та передового досвіду з просвітницької та виховної роботи з гендерної тематики.

У 2016 р. перед Gendermuseum відкрилися нові можливості.  За підтримки European Endowment for Democracy у Харкові розпочав системно працювати Центр гендерної культури як інноваційний майданчик інтерактивної гендерної освіти www.genderculturecentr.org . Музей стає проектом Центру і його просвітницька діяльність «вписується» до широкого діапазону діяльності Центру. У Центрі гендерної культури демонструються арт-проекти музею та його експонати,  а можливості Центру (приміщення для групових заходів) відкривають нові можливості для залучення до гендерної тематики широких кіл громадськості як Харкова, так і його гостей з інших міст України та світу. Саме завдяки розширенню просвітницького простору, у квітні було реалізовано інноваційний просвітницький проект «Видатні харків’янки», в рамках якого розроблено авторську програму подорожі-дослідження «Невідомі історії знаних харків’янок» http://genderculturecentre.org/zhinochi-storinki-istorii-yak-ukraini-v-c/, в рамках якого було проведено: екскурсію до Музею жіночої та гендерної історії, трьохгодинну екскурсію вулицями Харкова, що відкрила його невідому жіночу історію та дискусію у Центрі гендерної культури, під час якої учасники та учасниці ділилися власними враженнями.

У лютому-березні 2016 р. завдяки партнерству із Гендерно-аналітичним центром «Крона» було здійснено інноваційний пілотний проект «Музей на колесах» http://gender.at.ua/news/2016-02-16-1332, задачами якого було наближення ресурсів (частини колекції Gendermuseum) до учнівства та вчительства 8 загальноосвітніх закладів м. Харкова та Харківської області та підвищення їхнього рівня гендерної чутливості та гендерної культури. Загалом протягом реалізації проекту проведено біля 100 екскурсій для різновікових груп (учнівство 4-11 класів, вчительство, батьки, представництво РВНО) для загальної кількості 1905 осіб. Екскурсії проходили в режимі нон-стоп та вибудовувалися за принципом діалогу/бесіди через залучення дітей та дорослих до пошуку відповідей на різноманітні запитання щодо гендерної тематики.

Gendermuseum має тісні зв’язки з жіночими освітніми проектами інших країн (Жіноча народна школа в Ґетеборзі, жіночий клуб Chircolo de la Roso у Мілані, феміністичною спільнотою Іспанії), із іншими жіночими музеями світу. Він є членом Міжнародної асоціації жіночих музеїв.

Gendermuseum не тільки вивчає, узагальнює та використовує у  просвітницькій діяльності кращі практики  цих організацій, але й інформаційно підтримує, поширює інформацію українською мовою про їхню діяльність, розвиває міжнародну співпрацю та сприяє встановленню та розвитку жіночого діалогу та міжнародної комунікації. 

У листопаді 2016 р. Gendermuseum візьме участь у 5-му Міжнародному конгресі жіночих музеїв, що відбудеться у Мехіко (Мексика). Під час конгресу буде піднято до обговорення широке коло питань щодо діяльності Міжнародної асоціації жіночих музеїв (IAWM) та її членів, в т. ч. й методологічні питання.

Сьогодні  Gendermuseum не отримує жодної інституційної підтримки ані на регіональному, ані на державному рівні, залишається проектом, що існує лише завдяки ентузіазму людей, які впевнені, що просування ідей гендерної рівності важливе та необхідно для українського суспільства. Вже другий рік його двері залишаються відкритими лише завдяки волонтерській активності та ентузіазму іспанської феміністки, visual artist Марії Санчес, яка зініціювала міжнародну кампанію на підтримку музею «Save Gender Museum» http://savegendermuseum.com/.

Саме тому, що до збору коштів на його утримання, поповнення його колекції, створення віртуальних експозицій,  перекладу матеріалів долучаються широкі кола його прихильниць та прихильників як з України, так і з закордону, Gendermuseum можна сміливо назвати «учасницьким» музеєм.  Ім’я кожної людини, яка зробила будь-який внесок в його розвиток, підтримку та збереження заноситься на Стіну подяки.

Незважаючи на певні труднощі та перепони, що стоять на шляху розвитку музею, команда, яка реалізує проект, впевнена, що при певній системній підтримці він може стати:

  • сучасним науково-дослідницьким простором для вивчення гендерної проблематики та апробації пілотних гендерних проектів;
  • ресурсним та методичним центром для розвитку гендерної  культури у масштабах країни;
  • міжнародним центром міжкультурної комунікації та обміну кращими гендерними практиками;
  • інноваційним центром неформальної освіти дітей, молоді та дорослих;
  • майданчиком для суспільного діалогу щодо гендерної проблематики;
  • унікальним туристичним об'єктом на мапі України;
  • іміджевим проектом, що представлятиме Україну на міжнародному рівні як країну, що обрала демократичний шлях розвитку;
  • складовою бренду одного з найбільших культурних центрів України - міста Харкова.

Gendermuseum в Інтернеті:
www.gender.at.ua
www.gendermuseum.com
www.gendercentre.org 
#SaveGenderMuseum.com
https://www.facebook.com/savegendermuseum

Контакти:
+38-050-403-13-25
gender.museum@gmail.com



Джерело: http://prostir.museum/ua/post/37566
Категорія: про нас пишуть | Додав: dvm (24.06.2016)
Переглядів: 1340 | Рейтинг: 0.0/0