Каталог статей


Чому Вікіпедія важлива для жінок у науці

Чому Вікіпедія важлива для жінок у науці

2016 — рік науки у Вікіпедії. Його проголосила Wiki Education Foundation у США, і Вікімедіа Україна приєднується до цієї надзвичайно важливої ініціативи. До вашої уваги стаття про те, яким же чином Вікіпедія може допомогти молодим жінкам-науковцям, і що ви можете для цього зробити.

Департамент освіти США стверджує, що жінки отримують 57,4% дипломів бакалаврів. Жінки отримують 62,6% дипломів магістрів. Але у галузях STEM — наука, технологія, інженерія й математика — жінки отримують лише 31% ступенів і дипломів.

Цей розрив має незручне, добре відоме віддзеркалення у Вікіпедії. Близько 80-90% волонтерів, що пишуть Вікіпедію — чоловіки. Тому це, напевно, не збіг, що біографії жінок у Вікіпедії часто недосконалі або не існують взагалі.

Ми дотримуємося такої думки, що знання — це те, від чого стаються переломні моменти. Ми впевнені, що в те ж саме вірять молоді жінки у STEM. Розрив у наявності жіночих біографій у Вікіпедії відображає набридливі стереотипи про жінок у науці, але це також і безпрецедентна можливість кинути виклик цим стереотипам.

Для будь-кого, кому не байдуже переслідування жінок на посадах у STEM, це критично важливо. Засвоєні стереотипи серед жінок у галузях STEM мають безглузді, але часто неочевидні наслідки. Щоб розбити цю скляну скелю, треба допомагати молодим жінкам вириватися зі скляної коробки — рамок із привнесених зовні обмежень, що заважають вибору кар’єри.

Загроза стереотипів

В експерименті чоловіки й жінки отримали ідентичний математичний тест. Декому сказали, що жінки проходять тести гірше за чоловіків, іншим — ні. Жінки, яким сказали, що жінкам пройти тест складніше, показали гірший результат. Якщо ж жінкам говорили, що різниці немає, вони показували ідентичні результати.

Це — загроза стереотипів. Коли студенти відчувають, що можуть підтвердити негативний стереотип, вони більше тривожаться про свою успішність. Вони переймаються, що стануть ще одним прикладом того кліше.

Це може короткотерміново погіршити результати. А за умови тривалого впливу, такий підрив впевненості може призводити до відмови від кар’єри, яка не відповідає очікуванням щодо статі, раси чи класу. Різні дослідження отримували подібні результати для жінок знову і знову, і знову, і знову, і знову, і знову.

Наслідки просто розпачливі, і є одна особливо жорстока деталь. Чим більш пристрасно молода жінка бажає досягти успіху в галузі STEM, тим більш сприйнятливою вона буде до цих негативних стереотипів. Навіть жінки, які знають про свої добрі здібності з математики і вважають математику важливою, можуть відступити при зіткненні з твердженням, що, на думку, суспільства, вони не досягнуть успіху.

Ця гендерна установка з’являється змалечку. Вона може починатися з простих речей, на зразок прохання намалювати дівчинку з лялькою і хлопця з м’ячем. Маленькі дівчатка, що малюють стереотипні картинки про дівчат до проходження математичних тестів, показують гірший результат, ніж дівчатка, які малювали пейзажі.

І це стосується не лише математики. Дослідження показують вплив на здібності жінок щодо лідерства, інженерії, шахів. І це стосується не лише гендеру теж. Ефект так само спостерігається для, наприклад, чорношкірих чи латиноамериканців.

Коли молоді жінки піддаються впливу стереотипів, змінюється їхня манера говорити про свої мрії і плани. Як зазначив Клод Стіл, «Щоб загроза стереотипів суттєво зменшилась, жінкам достатньо перетнути коридор, перейшовши з математичного в клас англійської мови» (с. 618). Коли молоді жінки відмовляються від своїх мрій, галузі STEM втрачають неймовірний запас таланту.

Чому студенти мають писати про жінок у Вікіпедію?

YoSWordpresslogo170x153Отже, яке все це має відношення до Вікіпедії, що має ухил на чоловіків і в авторах, і вмісті? Опитування дають різні результати, але чоловіків серед редакторів Вікіпедії вірогідно понад 80%. Дослідження 2011 року показало диспропорцію на користь статей про чоловіків, а більш свіже дослідження — що жінка має зробити більше, ніж чоловік, щоб про неї написали статтю.

Ми бачимо можливість збільшити кількість науковиць у Вікіпедії і відкрити обговорення про стереотипи у галузях STEM.

Розглянемо як приклад практичну роботу з вірусології доктора Шеррі Сестон у коледжі Алверно, гуманітарному коледжі для жінок. Студенти дізнаються про вірусологію, а в процесі створюють 18 біографій жінок-вірусологів у Вікіпедії. Одночасно дізнаючись про традиційний шлях жінок у науці.

«[Студентки] були розгнівані і пригнічені, що можна вибрати так мало жінок», — говорить доктор Сестон. — «Тож у нас була велика дискусія про можливі причини, чому так стається, і що намагаються робити Національний фонд науки та інші організації, щоб вирішити проблему».

Рік науки у Вікіпедії має за мету покращення біографій жінок-науковців. Ми просимо викладачів у вищих навчальних закладах задавати студентам завдання писати такі біографії. Ми робимо це, бо збільшення кількості жінок у Вікіпедії — це важливо. Але ми також думаємо, що це допоможе зменшити вплив загрози стереотипів.

Чотири впливи

Ми впевнені, що завдання писати у Вікіпедію дає чотири можливості боротьби із загрозою стереотипів.

1) Дослідження розкритості теми жінок-науковців у Вікіпедії дає можливість обговорювати стереотипи. Науковиць бракує у найбільшому джерелі знань на планеті. Це шанс окреслити стереотипи і виявити занепокоєність жінок щодо успішності в науці.

2) Це можливість написати про рольові моделі. Це підтвердження на кожному кроці, що жінки не лише «можуть бути» науковцями — що вони є науковцями. Це свідомо суперечить недостатньому висвітленню в інших медіа.

3) Пишучи статті про жінок-науковиць, студенти бачать кар’єрні траєкторії. Вони стикаються — можливо, вперше — із необхідністю зважувати дослідницькі внески науковців у галузі.

4) Вони створюють статті у Вікіпедії, що доносять знання про жінок-науковців до інших людей.

Давайте поглянемо на це ближче.

1. Розмови про загрозу стереотипів зменшують неспокій.

Перш за все, розмови зі студентами про загрозу стереотипів зменшують її наслідки. Коли студенти розуміють, у чому полягає загроза стереотипів, вони знають, що не самі. Так можна виявити скляну коробку. Замість того, щоб переконувати себе «можливо, у мене нема до цього хисту», вони розуміють, і критикують, вплив соціального тиску на власні очікування і цілі. Є причина, чому вони не бачать жінок-науковців у ЗМІ. Це гарна нагода поговорити, чому. Це відкриває двері до дискусії про перешкоди, з якими стикаються жінки.

Доктор Сестон говорить, що це завдання розпочало змістовний діалог про виклики для жінок у науці. «Ми говорили про тенденцію жінок не захищати себе або применшувати власні здібності, що теж, мабуть, веде до того, що вони отримують менше визнання», — говорить вона.

2. Рольові моделі мають значення.

Ми часто асоціюємо рольові моделі із залученням жінок у науку, але вони можуть мати ширший вплив на жінок, які вже зацікавлені наукою. Жінки у вашому науковому класі потребують рольових моделей найбільше.

І все ж, згідно з даними Білого дому, чоловіки зображаються професіоналами STEM у фільмах уп’ятеро частіше, ніж жінки. Комп’ютерники й інженери зображені як чоловіки у 14,25 рази частіше, ніж жінки. На телебаченні не краще, там чоловіків більше, ніж жінок, у п’ять разів.

Можливість бачити вправних жінок в обраних ними професіях мінімізує відчуття відповідальності, яке виникає в жінки за протистояння стереотипу самотужки. Інакше цей доданий тягар збільшує неспокій за успіх і зменшує бажання участі. Одне дослідження показало, що прочитання лише одної розповіді про жінку з успішною пов’язаною кар’єрою підвищує результати тестів студенток-бакалаврів у цих сферах, навіть якщо цим жінкам говорили, що жінки зазвичай показують гірші результати на певному тесті.

Жоден студент не повинен відчувати тиск за те, що він/вона «представляє свою стать» чи расу: показувати їм, що вони не одні, може допомогти. Коли студента просять дослідити біографію жінки-науковця — або чорношкірого, латиноамериканця чи будь-якого іншого науковця, що не вкладається у «стереотипи STEM» — вони стикаються з історіями, що кидають виклик цим стереотипам. Коли студенти бачать людей, яких ідентифікують з ролями, які самі хочуть виконувати, з них спадає тягар необхідності самому протистояти стереотипам.

Це справедливо навіть для нейтральних рольових моделей. Тобто не кожна модель має бути «генієм». Має бути проста, на перший погляд, роль. Насправді, історії про геніїв можуть бути менш помічними прикладами, ніж звичайні кар’єрні шляхи.

Це теж було використано в курсі доктора Сестон. Студентки знаходили інтерв’ю з жінками, про яких писали, де вони говорили про виклики, з якими стикалися. Деякі мали відношення до статі, деякі ні. Головне — вони були пов’язувані з життям.

І в цьому фішка завдання писати у Вікіпедію. Коли жінки з’являються у ЗМІ, це зазвичай екстремальні випадки: у кращому випадку, Нобелівська лауреатка, в гіршому — ексцентрична парія. В обох випадках вони представляються як «інакші». Молоді жінки можуть помилково засвоювати враження, що жінки-науковці — винятки, аутсайдери чи генії. Натомість біографії у Вікіпедії — це історії, що не були розказані: історії жінок, які, як і дівчата у вашій групі, хотіли піти в науку, вивчали науку і досягли визнання як науковці. Вони визначні, без сумніву, і їм довелося подолати якісь бар’єри. Але основне те, що вони також колись були молодими студентками, як студентки у вашій групі.

3. Ви можете змоделювати кар’єрний шлях

'StFX Physical Sciences Lab' by StFX - StFX. Licensed under CC0 via Wikimedia Commons.

StFX Physical Sciences Lab”, фото StFX – StFX, вільноліцензоване під CC0, з Вікісховища.

Коли рольових моделей замало, студенти можуть не знати, як кар’єра в науці взагалі виглядає. Це те, що доктор Сестон називає прихованим плюсом завдання. Коли студент дивиться на науковців та їх внесок, вони починають розуміти траєкторію кар’єри науковця.

«Я хотіла, щоб студенти побачили кілька рольових моделей. Неочікуваним результатом стало те, наскільки важливим було для студентів розглянути будову шляху в науці».

Бачення цього шляху перед ними, зокрема через призму жінок-науковиць, підкреслює важливість дослідницьких навичок, які вони згадують, коли пишуть статтю. Як вирішити, яке джерело авторитетне з вірусології? Як говорити про різні стадії наукового дослідження, публікацій, лекцій?

«Спочатку ми мали розглянути структуру кар’єрного росту у навчальному закладі: посади (асистент, працівник, професор тощо) і публікації (перший, останній автор тощо), індекс Гірша, нагороди і почесті», — говорить Шеррі Сестон. — «Я не очікувала, що це буде такою великою частиною завдання, але щоб правильно оцінювати значущість осіб, студентки мали суворо оцінити їхню наукову кар’єру».

4. Жінки можуть (буквально) похитнути стереотипи.

By File:We_Can_Do_It!.jpg: J. Howard Miller, artist employed by Westinghouse, poster used by the War Production Co-ordinating Committeederivative work: Tom Morris - This file was derived from We Can Do It!.jpg: , Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=18633189

We can edit!, модифіковано з We_Can_Do_It!; автор постера — J. Howard Miller, працівник Westinghouse, автор похідної роботи — Tom Morris

Розуміння того, звідки походять стереотипи, дає жінкам сили змінити їх. Опитування показало, що лише читання історій про успішних жінок може зменшити загрозу негативних стереотипів. Ми віримо, що написання статті може мати навіть більший вплив.

Завдання писати у Вікіпедію є можливістю розвинути відчуття впевненості в знаннях, ділячись цими знаннями з іншими. Студенти дізнаються, як створювати статті, і що вони здатні їх створювати. Це вимагає засвоєння, перевірки й обдумування матеріалу, який вони читають. У цьому є дуже сильний посил: визначення загрози стереотипів і подальша робота над тим, щоб їх змінити — у спосіб, який, і студенти це знають, матиме вплив на світ.

Студенти створюють більш різноманітну, більш доступну Вікіпедію, таку, що включає більше інформації для майбутніх поколінь молодих науковців. Семестр за семестром, ви отримаєте вплив не лише на студентів, яких навчаєте самі, але на незліченну кількість молодих жінок, які знаходять статті про жінок-науковиць за декілька кліків. Це може похитнути стереотипи науковців і змінити ширший простір для всіх.

Звісно, це не просто завдання для дівчат. На прохання назвати найкращого дослідника у їхній групі молоді чоловіки у групах STEM назвуть іншого молодого чоловіка у 19 разів частіше, ніж молоду жінку. Бачачи науковиць як рольові моделі, молоді чоловіки отримують уявлення про те, що жінки можуть процвітати у галузях науки так само, як і чоловіки.

Ви можете допомогти

Ми прагнемо збільшити кількість жінок-науковців у Вікіпедії. Ми шукаємо викладачів у вищих навчальних закладах. які вірять у важливість мотивації для молодих жінок обирати технічні професії, обирати кар’єри STEM.

Ми проводимо, абсолютно безкоштовно, тренінги для студентів, надаємо роздаткові матеріали і онлайн-підтримку, відповідаючи на запитання про Вікіпедію, які у студентів і студенток можуть виникнути під час написання статей. Решта програми — за вами. Не обов’язково ви маєте зосереджуватися на жінках у науці, але, як у курсі доктора Сестон, можете додати компонент Вікіпедії як мотивацію більше довідатися про рольові моделі і дослідити наукові кар’єри перед ними.

Ознайомтеся зі сторінкою Освітньої програми Вікіпедії і напишіть нам на wm-ua@wikimedia.org.


На основі “Why Wikipedia matters for women in science“, Eryk Salvaggio (текст використано з дозволу і на умовах вільної ліцензії CC-BY-SA)



Джерело: https://wikimediaukraine.wordpress.com/
Категорія: Аналітика | Додав: tais (01.08.2016)
Переглядів: 1168 | Рейтинг: 0.0/0