Жіночі сторінки історії

 

Жіночі сторінки історії…Таких сторінок немає в підручниках.

Історія людства від давнини до сьогодення залишається історією чоловіків.

Століттями суспільство замовчує ту роль, яку дійсно відігравала жінка, відводячи для неї сімейно-побутові  та обслуговуючі сфери життєдіяльності.

Скільки імен залишилися невідомими лише тому, що вони – жіночі…

 
 
Українському жіночому руху виповнюється 125 років

 


Українське жіноцтво має славетну історію, але сторінки цієї історії не вивчаються ані в шкільних курсах, ані в курсах історії, що викладаються в ВНЗ.


В 2009 р. виповнюється 125 років українському жіночому руху, який має свої особливості та свої неповторні характерні риси.


Вся історія України – це боротьба за українську державність та  незалежність, і історія українського жіночого руху є її невід’ємною частиною.


Жіночий рух в Україні формувався під впливом  світового феміністичного руху і його особливістю тісний зв'язок з національно-визвольною боротьбою.      


Українські жінки брали активну участь у суспільно-політичному житті, зокрема у народницькому, соціал-демократичному та культурно-освітньому русі, завжди всіляко підтримували чоловіків. Мета чоловіків і жінок в Україні була єдиною: здобуття прав людини і встановлення демократичного ладу. Потребу відокремлення боротьби за свої праважінки майженевідчували,вважаючи,щолюдські прававключаютьі жіночі.


Вищі жіночі курси в Києві згуртовували молодих жінок зі спільними зацікавленнями. Ці жінки за ініціативи Олени Доброграєвої заснували на зламі 1883-1884 рр. власний український гурток у Києві.


Початок організованому українському жіночому руху покладено створенням у  1884 р. у  Станіславові (м. Івано-Франківськ) за ініціативою відомої громадської діячки й письменниці Наталії Кобринської  «Товариства руських жінок».


З самого початку формування жіночого руху спостерігалося прагнення до єдності жінок обох частин України.І виданням жіночого літературного альманаху «Перший вінок», в якому взяли участь письменниці з обох частин України, під проводом Олени Пчілки та Наталі Кобринської відкривається історична сторінка єднання галичанок і наддніпрянок. При кожній можливості жінки будуть надавати допомогу одна одній. Створенням Української Національної Жіночої Ради і Союзу Українок в Кам’янці-Подільському (1919 р.) жінки обох частин України знову продемонстрували єдність, а весь наступний розвій жіночого руху реально показав силу такої співпраці та взаємопідтримки. Плекаючи почуття єдності всіх частин нації, поділеної кордонами та змагаючись до консолідації національних сил, зібралися жінки в 1934 р. на Перший Всеукраїнський Жіночий Конгрес у Станіславі. А незабаром, у 1937 р., реалізували ідею об’єднання у Всесвітній Союз Українок (ВСУ).


             Українські жінки, які прагнули свободи і гідного становища в рідній країні, не ставили собі за мету потрапити в історію. Вони всім серцем вболівали за свою країну й хотіли кращої долі для своїх нащадків. Але ці жінки не тільки мріяли про «світле майбутнє», вони боролися за нього й віддавали йому свої сили, енергію, а іноді й життя.        


             Своєю діяльністю вони зробили не менш вагомий внесок, ніж чоловіки, в розвиток науки, політики, освіти, виробництва, культури і мистецтва. Вони сприяли розвитку самосвідомості українського жіноцтва, готували його до сприйняття ідей світового фемінізму.


             І хоча більшість жінок залишилась невідомими для історії,  ми знаємо, що кожна з цих жінок – яскрава зірка в історії українського жіночого руху.


Зірки гаснуть.

Імена залишаються в історії доти, доки їх пам’ятають люди.

Світла пам’ять твоїм донькам, Україно!

ЖІНОЧЕ ІМ’Я ЯК ЕПІЗОД ІСТОРІЇ

 

 

 

Субота, 15.06.2024, 08:52
Вітаю Вас Гость

Категорії розділу

Новини музею [64]
Акції та звернення [63]
16 днів проти насильства [21]
Всесвітня кампанія
100-річчя 8 березня [7]
Жіночі сторінки історії [10]
календар знаменних та пам’ятних дат
Новини Всеукраїнської мережі Центрів гендерної освіти ВНЗ [46]

Пошук

Вхід на сайт

Календар

«  Червень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Статистика


Онлайн всього: 12
Гостей: 12
Користувачів: 0