У 2008 р. в Україні за підтримки Програми рівних можливостей та прав жінок в Україні http://gender.undp.org.ua почав реалізовуватися проект «Створимо музей про себе!», що поставив на меті створити перший в Україні ґендерний музей – Музей історії жіноцтва, історії жіночого та ґендерного руху.
Наприкінці 2008 р. проект отримав підтримку Українського жіночого фонду, а у 2009 р. - Глобального фонду для жінок.
Основною метою діяльності музею є ґендерне просвітництво та інформування, сприяння укріпленню культурних зв’язків між Україною та іншими країнами, консолідації жіночого руху, приверненню уваги до жіночої та ґендерної проблематики журналістської спільноти та широких кіл громадськості.
Головне завдання музею – зібрати експонати, які демонструють процес ґендерного конструювання, показати, що ґендерні проблеми є не тільки проблемами жінок, але й всього суспільства; що, попри всі позитивні зміни у суспільстві, і жінки і чоловіки продовжують потерпати від ґендерної дискримінації, що жіночий та ґендерний рух в Україні і в світі є не епізодичним явищем, а природним і закономірним процесом, який відбувається продовж не одного сторіччя історії людства.
Експозиції музею:
1. Створимо музей про себе! (про історію створення та діяльність Музею історії жіноцтва, історії жіночого та ґендерного руху.
2. Жінки підтримують жінок
• Про жіночі фонди та інституції, що підтримують ґендерні проекти
• Про жіночі музеї світу та 2-й конгрес жіночих музеїв (Бонн, 2009, вересень)
3. Крізь скляну стелю
4. Дещо про ґендер
• Ґендер очима дітей (дитячі малюнки)
• Ґендер в малюнках (арт-проект)
• Ґендерний сюжет (фото проект)
• Ґендер в карикатурах
• Оголошуємо тендер на ґендер (фото проект)
5. Історія людства – історія не тільки чоловіків
6. Зупинимо насильство!
• Дещо про ґендерне насильство
• Національна кампанія «Стоп насильству!»
• Діти проти насильства (дитячі малюнки)
7. Сексизм – практика дискримінації
8. День солідарності жінок
9. Жінка в політиці, бізнесі, армії
10. Чоловічі проблеми
• Вимираючий вид (фото проект)
11. Жінка в науці
12. Жінка у спорті
Родзинкою проекту є 4 панорами соціальних ролей – панорами, що показують соціальні ролі чоловіків та жінок в різні історичні епохи, фотоальбоми «Світ без насильства».
Давні часи
Давня Греція
Капіталізм
Сучасність
Колекція музею нараховує більш ніж 350 експонатів, що приїхали з різних міст України та з різних країн світу: Італії, США, Швеції, Польщі, Грузії, Литви, В’єтнаму, Німеччини, Кореї, Фінляндії.
Серед них документи, книжки, підручники, дитячі іграшки, диски, особисті речі ґендерних теоретиків та практиків, сувеніри, знаряддя «легкої» жіночої праці, фотографії.
З 2009 р. активно працює портал проекту, освітній медіа канал та http://twitter.com/GenderUA, які мають на меті створення відкритого Інтернет-медіа простору з ґендерної проблематики.
У 2009 р. ці ресурси отримали диплом за участь у конкурсі «Інновації в розвитку НДО: ІТ та Інтернет», що проводився в рамках навчального семінару «День інформаційних технологій» (NGO Connection Day) 2 вересня 2009 р. для представників громадських організацій, які працюють в Україні.
У вересні 2009 р. ґендерний музей отримав відзнаку Інформаційно-консультативного жіночого центру «За ґендерну рівновагу», яка присвоюється двічі на рік та сприяє утвердженню ґендерної рівності і трансформації суспільства з метою повної реалізації принципу рівних прав та можливостей жінок і чоловіків.
У жовтні 2009 р. на запрошення Дніпропетровського історичного музею харківський музей взяв участь у ювілейних заходах (Всеукраїнській науковій конференції «Роль музеїв у культурному просторі України й світу: стан, проблеми, перспективи розвитку музейної галузі» та урочистостях), присвячених 160-річчю Дніпропетровського історичного музею ім. Д. І. Яворницького та приєднався до спільноти українських музеїв.
23 листопада 2009 р. у рамках Всесвітньої акції «16 днів проти насильства», Національної кампанії «Стоп насильству!» та обласної акції «Зупинимо насильство разом!» відбулась обласна виставка артпроектів Музею історії жіноцтва, історії жіночого та ґендерного руху у Харківській обласній художній галереї.
Постійного приміщення Музей не має. Його діяльність планується здійснюватися шляхом пересувних виставок. В цей час виставка «Світ без насильства» експонується у міському Центрі зайнятості.
У грудні 2009 р. проект отримав підтримку від Українського жіночого фонду на створення віртуальної версії музею.
У 2010 р. Музей історії жіноцтва, історії жіночого та ґендерного руху запрошено до участі у 3-му Міжнародному конгресі жіночих музеїв, який відбудеться в Аргентині.
Керівниця проекту – Тетяна Ісаєва
Контакти: e-mail: gender.museum@gmail.com тел: +38-050-403-13-25