Медіатека


Важливо бачити історію не політиків, а через жіночі портрети, — В. Склярова
15.08.2016, 15:46

Громадська діячка з Харкова, гід Вікторія Склярова каже, що охочих мандрувати Україною стає більше, та розповідає про культурне життя Харкова та нову ініціативу «Kharkiv Going Global»

Вікторія Склярова // «Громадське радіо»

Вікторія Склярова

Авторські права: 

«Громадське радіо»

Вікторія Склярова, громадська діячка з Харкова, розповідає про нову цікаву триденну подорож Громадської ініціативи «Мандруймо Україною» з циклу «Жіночий вимір нашої історії» через Ніжин, Козелець, Лемеші та Чернігів.

Ольга Веснянка: Розкажіть, будь ласка, що вашу подорож. Наскільки я знаю, вона присвячена родині Розумовських?

Вікторія Склярова: Так. Центральним містом цієї подорожі є містечко Козелець і окремо садиба Дараганів або Покори, там де імператриця Єлизавета покорилася і поцілувала руку своїй новій свекрусі пані Наталії Розумисі. Пані Розумиха — це абсолютно надзвичайна жінка, яка виховала прекрасних синів, один з яких став гетьманом Кирилом Розумовським, другий допоміг Єлизаветі відродити Гетьманат, наш традиційний устрій. Це цікава жінка, яка отримавши досить високе становище, перше що зробила — збудувала храм Різдва Богородиці у Козельці. Він і досі там є. Ми побачимо його у виконанні архітектора-реставратора Дениса Відченка. Неподалік там ще є невеличка садиба Покори, вона зараз, на жаль, знаходиться у занедбаному стані.

Сергій Стуканов: Яким чином вам спало на думку робити такі мандрівки з жіночим акцентом?

Вікторія Склярова: Наша ініціатива «Мандруймо Україною» існує вже з 2013 року. Одного разу мене попросили провести екскурсію для гостей з Голландії і зробити акцент на окупації Харкова під час Другої світової війни. І я побачила, що у нас говориться більше про технічний аспект війни, а мені хотілося показати голландцям саме людський вимір історії. Один з наших учасників «Українського клубу Слобідчини» пан Леонід Онищенко мав бабусю і маму, які мешкали в окупованому Харкові. Він розповідав дуже зворушливі історії, і я вирішила зробити першу екскурсію Харковом якраз у вимірі жіночої розповіді, тому що жінка це не десятки тисяч загиблих або наступ, жінка — це жива історія. Головний предмет, як каже Тетяна Ісаєва, у центрі жіночої історії — це відро. Якщо у жінки забрали воду, вона ще набере, але якщо забрали відро, то їй вже не буде чим принести цю воду.

Дуже важливо і зворушливо бачити історію не з подачі політиків, а саме в подачі живої жіночої історії. Перше, що ми зробили, це провели п’ятигодинну подорож Харковом. До нас приєднались близько ста людей. І я вирішила наші подальші подорожі в циклі «Мандруймо Україною» подавати через призму жіночої історії.

Ольга Веснянка: Чи повторюються ваші маршрути? Як слідкувати за вашими мандрівками?

Вікторія Склярова: Нас дуже легко знайти. У Фейсбуці є група, яка називається «МАНДРУЙМО УКРАЇНОЮ!» Там є всі новини та анонси про наші подорожі. Жоден із семи маршрутів ми ще не повторювали, ми постійно їх видозмінюємо. Свої подорожі ми створюємо з самими учасниками, вони партисипативні. Під час подорожі кожен учасник 15 хвилин обов’язково розповідає про щось цікаве, що стосується теми нашої подорожі і що знає лише він.

Сергій Стуканов: Також я пригадав, що у вас проходять дуже цікаві екскурсії по літературних місцях Харкова.

Вікторія Склярова: Так, і, до речі, Денис Відченко теж брав участь підготовці цієї екскурсії. Ця подія називалась «Метрополія свідомого життя». І лише в ці дні, беручи участь у її підготовці, я відчула, що Харків — величезне місто-літературний музей.

Ольга Веснянка: Те, що ви доносите історію через портрети жінок, дуже важливо. У багатьох країнах світу розвивається подача історії через життя жінок, навіть є міжнародний хештег #herstory. А розкажіть нам, будь ласка, про проект «Kharkiv Going Global»?

Вікторія Склярова: Це прекрасна ініціатива, яка народилася у голові учасника нашого клубу Слобідчини економіста-міжнародника Тараса Данька. Я всіляко підтримую цей проект, тому що він мені дуже близький. Гості нашого міста, люди, які інтегруються в нашу культуру, творять дух мегаполісу. Ми з Тарасом Даньком вирішили відкрити його світу. Всі культурні події ми вирішили творити за максимальною участю у будь-якій формі іноземних учасників з будь-яких місць. Ми вирішили максимально відкривати Харків людям. Ми творимо події, і про це все розповідаємо послам, які відвідують наше місто, науковцям, студентам, кому тільки можливо. Я особисто дуже багато екскурсій проводжу англійською мовою і для кожної групи готую індивідуальну екскурсію. У нас якось були інженери-авіабудівники з Китаю, і я повела їх до Харківського університету радіоелектроніки, де вони говорили з науковцями про п’єзоелектрики, які вживляють в колеса авто, щоб ті виробляли енергію. У нас у місті кожен знайде собі щось цікаве, якщо натрапить на харків’янина, який захоче відкрити своє місто.

Сергій Стуканов: До речі, перед початком програми ми згадували нашого спільного знайомого культуролога із Львова Романа Кізя. Він також бував у вашому місті і давав лекції, правда?

Вікторія Склярова: Так, звичайно. Саме пан Роман був натхненником створення нашого «Українського клубу Слобідчини» і тих нових смислів, над якими працює наш клуб і Харків. Саме пан Роман виступив на нашому Євромайдані і закликав нас, щоб ми зібрали книжки одразу після звільнення Слов’янська і відвезли до тамтешньої бібліотеки. І разом з ним ми мали круглий стіл з депутатом із Слов’янська. Саме він надихнув нас, щоб ми в дев’ятьох з’їздили до Краматорська, коли Джамала давала свій концерт.

Ольга Веснянка: Тобто Харків не стоїть одноосібно, він співпрацює з багатьма людьми. Але тут, мені здається, є й ексклюзиви. Ви говорите, що кожна людина на свій смак зможе щось цікаве знайти у Харкові. Коли ми говоримо про це місто, я завжди згадую Харківську правозахисну групу, яка дала освіту багатьом активістам в Україні. У вас є ще Центр гендерної культури та Гендерний музей, які існують лише у Харкові. Розкажіть про співпрацю з Центром гендерної культури в рамках проекту «Жінки в політиці».

Вікторія Склярова: Це дуже актуальна тема. Нещодавно в Києві пройшла зустріч, на якій були представниці з 12 областей України. І ми вирішили, що жінки у політиці мають об’єднуватись. Взагалі в будь-яких ракурсах потрібно шукати спільні точки дотику. У нас нещодавно саме в Центрі гендерної культури проходив великий круглий стіл, сесія стратегічного планування, на яку ми запросили активістів громадських організацій. Ми разом міркували над тим, щоб створити спільну платформу недискримінації або Харків як місто-центр діалогу,толерантності. І ми хочемо з нашими майбутніми проектами використати всю потугу нашої майбутньої фракції в Харківській міській раді. Вона ще твориться і називається «Рівні можливості». 

Сергій Стуканов: Харків був осередком «Розстріляного Відродження». Чи є у вас, можливо, якісь тематичні екскурсії, чи розповідаєте ви про діячок тодішнього мистецько-літературного руху, харків’янок, які активно творили в той час?

Вікторія Склярова: Перша жінка, про яку хочеться одразу згадати — Ксенія Костан, вона представниця народу меотійських греків з Приазов’я. В 20-ті роки вона перекладала фольклор меотійських греків українською мовою. 

Ще була у нас чудова художниця Зінаїда Серебрякова. Також у нас був цілий ряд літературних діячок одна з них дуже цікава — Галина Орлівна або Галина Мневська, на жаль, вона була репресована і розстріляна. Також була прекрасна письменниця, кравчиня, Маруся Вольвачівна з маленького села Валківського району. Вона приїхала до Харкова і була модисткою. Ми нещодавно відкрили це ім’я багатьом харків’янам, самі про неї дізналися 7 років тому, на початку акції «Україна читає», коли ми приїхали в маленьке село Черемошна і від місцевих вчительок довідалися про цю письменницю. Наш прекрасний театр «Студія Вінора» під керівництвом Ірини Іванівни Кобзар за два місяці створив прекрасну п’єсу за твором письменниці «Не кажи жінці все, або Не кажи жінці правду, або Кажи жінці правду, та не всю».

Ольга Веснянка: Коли саме відбудеться подорож, присвячена родині Розумовських?

Вікторія Склярова: Наша подорож «Перлини Чернігівщини» відбудеться 27-29 серпня. Група вже майже закрита. До нас можна приєднуватись на будь-якому етапі.

Слухати випуск  >

Джегело

Категорія: Матеріали на гендерну тематику | Додав: dvm
Переглядів: 1206 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0


Неділя, 21.04.2024, 14:38
Вітаю Вас Гость

Категорії розділу

Матеріали на гендерну тематику [101]
Дослідницьки роботи студентів [3]
Програми [1]
Публікації [7]

Пошук

Вхід на сайт

Статистика


Онлайн всього: 12
Гостей: 12
Користувачів: 0