«Журналістка Олександра Бєлова працювала у газеті «Тваринництво України». На початку війни вона з 11-річною донькою залишилася в окупованому Харкові. У 1942 році жінка врятувала з гетто дітей своєї сусідки Розалії Арінберг – 11-річну Олену та трирічну Іру. У 20-градусний мороз вона подолала майже 40 км і на санчатах привезла їх до себе додому. Молодшу Іру забрала до себе домробітниця Арінберг – Зіна Логвиненко..У березні 1942 року за доносом у гестапо про зв’язок із партизанами і порятунок єврейської сім’ї Олександру Бєлову заарештували. Жінку розстріляли на околиці Харкова. 20 вересня 1995 року Інститут Яд Вашем визнав Олександру Бєлову Праведником народів світу. Вона – єдина з праведників світу – харків’янок, хто був розстріляний німцями за порятунок єврейської сім’ї»…
Ця історія прозвучала 20 серпня у Центрі гендерної культури під час урочистого відкриття виставки «365 жіночих історій Харкова», що стала проміжним результатом одноіменного проєкту. Проєкт реалізується центром у партнерстві із ГО «Інша освіта» з лютого місяця 2019 року. За задумом його авторок: «Мета проєкту – на відзначення 365 річниці Харкова зібрати 365 жіночих історій, через які можна відстежити історію міста, історію неофіційну, часто маловідому та майже невидиму».
До збору історій долучилися більш, ніж 50 харків’янок та харків’ян, які розповіли про матусь, бабусь, прабабусь, близьких та знайомих жінок: Фахівчині та волонтерки центру шукали інформацію в архівах, бібліотеках та офіційних джерелах, брали інтерв’ю та збирали розповіді. Родзинкою проєкту стала власноруч створена та передана у дар Музею жіночої та гендерної історії учнівським колективом ЗОСШ №160 книжка з розповідями та малюнками. У результаті тривалої роботи вдалося зібрати понад 300 унікальних історій. Проєкт поповнить колекцію музею та стане своєрідним пам’ятником харківським жінкам, які жили у місті у різні часи та власними життями творили історію міста.
Детальніше: http://www.genderculturecentre.org/vidkrittya-vistavki-365-zhinochikh-istoriy/ |