Професорка Гарвардського університету родом з Нью-Йорка Клаудія Голдін отримала Нобелівську премію з економіки 2023 року за дослідження результатів на ринку праці жінок.
У повідомленні Нобелівського комітету йдеться, що Голдін «розкрила ключові причини гендерних відмінностей на ринку праці» і отримала нагороду за те, що першою представила всеосяжний звіт про те, як змінювалися протягом століть відмінності в оплаті праці чоловіків і жінок та рівень їхньої зайнятості. Причини того, що чоловіки в середньому, як і раніше, заробляють більше, а жінки недопредставлені на світовому ринку праці.
Голдін зібрала дані більш ніж за 200 років, щоб продемонструвати, як і чому змінилися гендерні відмінності у доходах та рівні зайнятості населення. Серед іншого, її дослідження пояснюють причини гендерного розриву, що зберігається на ринку праці. Одна з робіт показує, що економічне зростання часто не призводить до збільшення доходу жінок.
За її даними, участь заміжніх жінок зменшилася з переходом від аграрного до індустріального суспільства на початку дев’ятнадцятого століття, але потім почала збільшуватися із зростанням сфери послуг на початку двадцятого століття. Голдін пояснила цю закономірність як результат структурних змін і еволюції соціальних норм щодо жіночих обов’язків щодо дому та сім’ї.
Протягом ХХ століття рівень освіти жінок постійно зростав, і в більшості країн з високим рівнем доходу він зараз значно вищий, ніж у чоловіків. Голдін також продемонструвала, що доступ до протизаплідних таблеток відіграв важливу роль у прискоренні цих революційних змін, пропонуючи нові можливості для планування кар’єри.
Премію в області економики пам’яти Альфреда Нобеля заснував центральний банк Швеції в 1968 році.
|